Jak nauczyć się cieszyć się chwilą?

Niedawno zapytałam, gdzie w swojej wyobraźni spędzasz najwięcej czasu  z obawy przed tym, że podobnie jak ja masz tendencję do poświęcania zbyt dużej ilości myśli przyszłości i przeszłości, co sprowadza się do życia w ciągłym zawieszeniu, życia OD DO. Samo zdanie sobie sprawy z tego faktu jest już połową sukcesu, ale jak zmienić ten stan rzeczy? Co zrobić, żeby nauczyć się żyć TU i TERAZ? Jak nauczyć się cieszyć się chwilą?

Co się tyczy teorii, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, natomiast w praktyce bywa trudniej:

zwolnij, znajdź hobby, zacznij żyć UWAŻNIE i w zgodzie ze sobą.


Uważność

Zapytasz, co to takiego ta uważność? To nic innego, jak pełna świadomość doświadczania oraz akceptacja stanu, w jakim się znajdujesz. Pomaga dostrzec to, co ucieka nam na co dzień.  Nadal brzmi skomplikowanie? Na początek spróbuj uważnego spaceru, np. w drodze do pracy. Zwolnij tempo, przez chwilę skup się na tym, że oddychasz i się poruszasz. Zatrzymaj się na kilka sekund i poczuj na swojej skórze wiatr, słońce, śnieg, deszcz. Poczuj wszystkie zapachy, unoszące się w powietrzu. Zamknij oczy i wsłuchaj się w dźwięki, które Cię otaczają. Rozpoznajesz je? A może teraz słyszysz je wyraźniej? Rozejrzyj się dookoła – pozwól sobie dostrzec wszystko, co Cię otacza, poobserwuj przez chwilę. Może uda Ci się zauważyć coś nowego?

 

 

Kiedyś moja przyjaciółka powiedziała mi, że dobrze jest się czasami „zdziwić”. Zdziwiłam się w tym sensie, kiedy pewnego dnia postanowiłam uważnie pójść do pracy. Wiesz co? Po roku czasu przemierzania dokładnie tej samej trasy, na ścianie jednej z kamienic zauważyłam przepiękny mural! Jak mogłam go do tej pory nie dostrzec? Dotąd tę drogę pokonywałam zatopiona w swoich myślach, zupełnie nie zwracając uwagi na otoczenie, szłam na autopilocie. Dla takiego „zdziwienia” i uśmiechu warto zerwać z rutyną! Pomyśl, ile wspaniałych rzeczy i momentów możesz na co dzień przegapiać!

Uważność możemy ćwiczyć niemal w każdej sytuacji, nawet przy najdrobniejszych czynnościach – leżąc na piasku, jedząc ulubiony posiłek, wędrując po górach, ćwicząc na siłowni, biegając. Nie zagłuszaj doznań muzyką, postaraj się nie zamyślać, aby nie tracić kontaktu z rzeczywistością. Uważne życie nie jest łatwe, ale pomaga budować świadomość tego, co się z nami dzieje TU i TERAZ i skupić się na konkretnej chwili chociażby na kilka sekund. Umacnia doświadczanie i odczuwanie. Pozwala poczuć, że żyjesz.

 

 

W zgodzie ze sobą

Zacznij żyć w zgodzie ze sobą! Nie zmuszaj się do robienia rzeczy, na które nie masz ochoty – nie trać na nie czasu i energii i absolutnie nigdy więcej nie rób nic tylko dlatego, że tak „wypada”! Nie masz ochoty na imieniny u cioci, której nieznosisz? Nie idź. Straciłaś chęć na wyjście na „plotki” z koleżankami, wiedząc, że przez kilka godzin będziesz słuchać tylko narzekań i krytyki nieobecnych? Zrezygnuj z nich. Ktoś Ci mówi, że wypada wziąć ślub kościelny, a Ty wcale nie jesteś do tego przekonany? Podejmij decyzję w zgodzie ze sobą, bądź asertywny i zadbaj o siebie.

Wszystko, co robimy wbrew sobie, ma na nas negatywny wpływ. Gwarantuję, że będziesz z siebie dumny, kiedy zamiast na przykładowych imieninach u cioci wylądujesz na kanapie z ulubioną książką i szczęśliwy, kiedy poczujesz, że sam decydujesz o swoim życiu. Pamiętaj, nic nie musisz. Życie to dokonywanie wyborów. Tylko od Ciebie zależy, gdzie się teraz znajdujesz i czy jesteś szczęśliwy.

 

 

Znajdź hobby

Brzmi banalnie? A jednak. Rozwijanie pasji i zainteresowań jest o tyle ważne, że daje nam poczucie spełnienia i ładuje nasze wewnętrzne baterie pozytywną energią. Nic dziwnego, że żyjąc tylko według schematu „praca-dom” czas ucieka Ci przez palce, a Ty czekasz na wakacje, które oderwą Cię od codziennej rutyny. Zastanawiałeś się, dlaczego tak jest? Praca, nawet jeśli ją kochamy, wysysa z nas energię. Naturalną rzeczą jest, że musimy ją uzupełnić. Taką energię możemy czerpać z przyjaźni, ze związku czy czegokolwiek innego, co sprawia nam radość i daje poczucie spełnienia. Od Ciebie zależy, czy będzie to joga, tango, wspinaczka, malarstwo, szachy czy siłownia. Postaraj się znaleźć coś, na co będziesz czekał. Coś, co urozmaici Twoje życie i pozwoli cieszyć się codziennością.

 

 

Pielęgnuj szczęśliwe chwile

Zazwyczaj szybko zapominamy o szczęśliwych chwilach, pielęgnując w naszych głowach tylko te smutne wspomienia, a co za tym idzie, hodując negatywne emocje. Znajdź swój sposób na „chwytanie” chwil i zatrzymywanie ich w pamięci. Może sprawdzi się słoik szczęścia?

I jeszcze na koniec – nie trać czasu na zamartwianie się – ani nie jest twórcze, ani w niczym nie pomoże, ani też nie rozwiąże problemów. Ks. Jan Kaczkowski powiedział kiedyś:

Tylko nie martw się przez cały dzień. Wyznacz sobie na to godzinę, a potem ciesz się życiem…

Pamiętaj, że innym będzie z Tobą dobrze tylko wtedy, kiedy Tobie będzie dobrze z samym sobą.

Świat możesz zmienić poprzez zmianę swoich nawyków. Wszystko w Twoich rękach.

 

 

About the author

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *