O coachingu

Kilka miesięcy temu  nieoczekiwanie zakiełkowała we mnie myśl, związana z niezrealizowanym marzeniem sprzed lat. To był krótki moment olśnienia i poczucia słuszności, że to dobry pomysł i idealny czas. Znacie to uczucie (podobno kobietom jest bliższe), kiedy nagle coś podpowiada Wam, jak postąpić, choć czasem nie potraficie tego logicznie wytłumaczyć? Tak było właśnie wtedy. A ja kolejny raz postanowiłam zaufać sobie i pójść za głosem intuicji i… na studia.

Tak oto w moim życiu pojawił się coaching z elementami psychologii. Co zabawne, na długo przed pierwszym zjazdem, musiałam zmierzyć się z reakcją otoczenia na mój wybór. Wiecie, czego się spodziewałam? Współdzielenia ze mną radości i chyba pewnego rodzaju ekscytacji. W końcu rozpoczynam nową przygodę!

Ale, hola, hola. Nie tak szybko.

Przywiązałam się do pewnego wyobrażenia o reakcji bliskich i… dałam się zaskoczyć.

„Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą!” – usłyszałam w odpowiedzi na informację o kierunku moich studiów. Jeśli też nie macie pojęcia, z czego to cytat, zapraszam do obejrzenia tzw. „coacha życia”, który zrobił niemałą karierę w sieci, propagując krzywy obraz definicji coachingu:

https://www.youtube.com/watch?v=tvbyY7oMT2E

Ok, pomyślałam, nie będzie łatwo. Z czasem zorientowałam się, jak wiele mitów oraz nieprawdziwych przekonań krąży wokół coachingu.


No więc jak to jest z tym coachingiem?  Czym jest, a czym zdecydowanie nie jest? Poniżej najważniejsze informacje, które, mam nadzieję, rozjaśnią wszelkie wątpliwości.

Kilka słów o coachingu

  • Coaching można metaforycznie porównać do podróży, w której klient jest wędrowcem, a coach przewodnikiem. To klient nadaje tempo i wybiera cel, a także drogę dotarcia do niego. To partnerska relacja, w której obie osoby są sobie równe, czym odróżnia się np. od mentoringu czy psychoterapii.
  • Coaching nierozerwalnie wiąże się ze zmianami w życiu klienta.
  • Zakłada, że każdy z nas ma w sobie odpowiedni potencjał oraz zasoby, aby ich dokonać – wystarczy je odkryć i wykorzystać.
  • Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie polega na „grzebaniu się” w przeszłości – nie jest formą psychoterapii. Coaching bazuje na teraźniejszości, obecnej sytuacji i zasobach, oraz przyszłości, czyli celu, który chcemy osiągnąć.
  • Coaching to wsparcie, a nie pomoc, co oznacza, że coach nie udziela odpowiedzi i nie daje rad. Pomaga natomiast klientowi za pomocą odpowiednich narzędzi samodzielnie dotrzeć do poszukiwanych rozwiązań.
  • W procesie coachingu klient uczy się nie tyle rozwiązania jednego konkretnego problemu, co zdobywa umiejętności niezbędne do radzenia sobie w podobnych sytuacjach w przyszłości. Zostaje więc wyposażony w narzędzia, dzięki którym w przyszłości doskonale samodzielnie sobie poradzi.
  • Coaching wymaga dużej pracy i zaangażowania klienta – to od niego zależy postęp. Wspólne spotkania są tylko elementem procesu zmiany, natomiast większość pracy dzieje się pomiędzy sesjami.

Jak to wygląda w praktyce?

W trakcie pierwszego spotkania ustalamy cel oraz sposoby jego osiągniecia, a później wspólnie ku niemu zmierzamy!

Od siebie i od serca? Obserwowanie zmiany i rozwoju drugiego człowieka jest ogromną radością, a towarzyszenie mu w procesie zmiany prawdziwym przywilejem.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *